מדינת לוּאִיזְיָאנָה

לואיזיאנה, המדינה השוכנת לחופו של מפרץ מכסיקו, מסמלת את המורשת הדרומית, עם עבר עכור, רווי בסבלם של העבדים השחורים. אבל לואיזיאנה היא גם מדינה עם ניחוחות צרפתיים אשר שימשה מולדת למוסיקת הג’ז.

בעשור האחרון חווה האזור מספר אסונות. בסוף חודש אפריל 2010 לאחר דליפת נפט חמורה מתוך אסדת קידוח, החל מתפשט כתם נפט אדיר לכיוון חופי לואיזיאנה. הכתם הביא עמו הרס ואסון אקולוגי חסר תקדים. באוקטובר 2017 סבלו תושבי המדינה מפגיעתו של ההוריקן “נייט“, אבל בלא ספק ההוריקן הקטלני מכולם היה זה שכונה ‘קתרינה’.

חלפו כבר 17 שנים מאז ה-29 לאוגוסט 2005, עת הכתה סופת ההוריקן ‘קתרינה’ את מדינת לואיזיאנה, אבל אותותיה של הסופה ניכרים עד עצם היום הזה. מדובר באסון הטבע הכבד ביותר, בהיסטוריה של ארה”ב. הסופה הבריחה מאות אלפי תושבים מבוהלים צפונה ופגיעתה ההרסנית השפיעה בעיקר על העיר ניו-אורלינס, שמיקומה בגובה של כ- 20 מ’ מתחת לפני-הים, הייתה לה לרועץ. חלפו חודשים ארוכים עד אשר העיר קמה מתוך הריסותיה, אך הטראומה טרם נמחתה. שטחה של מדינה זו -הקרויה על-שמו של המלך הצרפתי לואי ה-15 – גדול פי חמש מזה של מדינת ישראל, אם כי אוכלוסייתה קטנה במעט מזו שלנו. לואיזיאנה ברובה שטוחה ופוריה. המדינה גובלת במדינות ארקנסו, מיסיסיפי וטקסס. החקלאים מגדלים כאן בעיקר כותנה, אורז, קני-סוכר ובקר. שפך נהר המיסיסיפי מצוי בחלקה הדרומי של לואיזיאנה, באזור שבו גם מספר אגמים גדולים. שמה של עיר הבירה הוא בָּטוֹן-רוּז’, אבל התיירים, רובם ככולם, נוהרים ללואיזיאנה כדי לבקר בעיר ניו-אורלינס.

בשל מיקומה הגיאוגרפי של לואיזיאנה היא מושפעת מאקלים חם ולח לאורך מרבית ימות השנה. הקיץ כל-כך הביל כאן, שבתקופה שבין החודשים יוני-ספטמבר עדיף להמנע מטיולים בניו-אורלינס. התקופה המועדפת לטיולים היא בסוף החורף ובמהלך האביב, אז גם נערכים שני האירועים החשובים של העיר: ה’מארדי-גרא’ המפורסם ופסטיבל הג’ז.

שדה-התעופה הבינלאומי ע”ש ארמסטרונג נמצא כ- 30 ק”מ ממרכז העיר. הרובע הצרפתי ההיסטורי הוא המרכז האטרקטיבי של ניו-אורלינס. כאן מרוכזים מועדונים, מרכזי מוסיקה, מסעדות ומוזיאונים. הרובע משתרע צפונה לאחד העיקולים של הנהר ובנוי מרחובות הנמתחים שתי וערב, עם שמות צרפתיים מודגשים כמו: בורגונדי, בורבון, טולוז ודופין. רחוב רויאל הוא היפה מבין הרחובות של השכונה. בדרום הרובע נמצאת כיכר ג’קסון החשובה. הכיכר ששימשה עד לפני כמאה שנה כרחבת מסדרים לצבא, הפכה להיות מרכז ססגוני למופעי רחוב. קתדרלת סנט לואיס צמודה לכיכר. “מלכת הוודו” מרי לבו התחתנה בקתדרלה זו.

רובע מעניין נוסף הוא ה’גַרְדֶן-דיסטריקט‘ שעצי אלון עתיקים מקשטים את שדרותיו המרווחות. חלק מהבתים האלגנטיים של הרובע הוקמו עוד לפני מלחמת האזרחים. כאן נמצא בית הקברות לאפייט שהוקם במאה ה-19 ואיכלס במהרה אלפי תושבים שנקטלו באותה תקופה במגפת הקדחת הצהובה. באזור זה ניתן לבקר גם במוזיאון לתולדות הקהילה האפרו-אמריקאית, ובפארק אודובון.

במרכז העיר, בין הרובע הצרפתי לבין הגרדן דיסטריקט, מתבלטת כיכר לאפייט, אשר ריכזה אינספור הפגנות וכינוסים פוליטיים, ובסמוך אליה האיצטדיון אדיר הממדים: הסופרדום, שהוא ביתה החם של קבוצת הפוטבול ‘ניו-אורלינס סיינטס‘, ואליו נמלטו עניי העיר, בעת פגיעתה הרעה של הסופה “קתרינה”.

כעיר בה נוצרה מוסיקת הג’ז ובה נולד לואי ארמסטרונג האגדי, יש פה פעילות ענפה הקשורה לג’ז. בראש וראשונה הפסטיבל, כאמור לעיל, וכן מועדונים רבים והופעות סדירות. בכל מקרה כדאי לבקר ב’קוֹנְגוֹ סקוּואר‘ ממנה צמח כל הג’ז הזה…

המארדי-גרא הקרוב ייערך ביום ג’, 22 בפברואר 2022. החגיגות הרשמיות מתרחשות ביום ספציפי אחד, אך למעשה ההילולה, המסיבות והפסטיבלים מתחילים כבר שבועיים לפני התאריך הנקוב.

ממש בסמוך לעיר מצוי גשר קוזויי, שנבנה מעל אגם פּוֹנטצ’רטריין ונמתח לאורך מעט יותר מ-37 ק”מ. עד שהסינים בנו בשנת 2012 גשר מהעיר צ’ינגדאו עד הונגדאו, היה גשר קוזווי הגשר הארוך בעולם.

דרום מזרחה לניו-אורליאנס, מתחת לקו רוחב 30, נמצא אזור פלקמיינס. זהו חצי אי, סמוך למפרץ, החצוי לשניים על-ידי נהר המיסיספּי. באזור זה, המתבוסס בתוך ביצות, נמצא גם מבצר ג’קסון ההיסטורי.

הבירה, בטון-רוז’ שוכנת צפונה לניו-אורליאנס, במרכז המדינה. שני מבנים בעיר זו מצדיקים ביקור, בניין הקפיטול העתיק ובניין הקפיטול (הגבוה ביותר בארה”ב) החדש. מהמרפסת של הקומה ה-27 של הבניין קיימת תצפית יפה על פיתוליו של הנהר הגדול. כאן נמצאת גם האוניברסיטה של לואיזיאנה וכן בית קזינו. בעיר זו מספר מסעדות משובחות, עם מטבח קריאולי אוטנטי.

החלק הדרומי-מערבי של לואיזיאנה מתבלט באזורי הביצות ובשדות המליחה, בתרבות הקאז’ון הצרפתית ובכפרים עניים. עיר המחוז לאפייט עם המוזיאון והפלנטריום המרשימים, והאקדיאן וילג’, הם יעדים חשובים באזור זה, אבל המקום המפורסם ביותר הוא אוורי איילנד – Avery Island דרומית ללאפייט. זהו המקום בו מייצרים את רוטב הטבסקו וניתן לערוך סיורים במפעל הענק.

בלב לואיזיאנה, מרחבים גדולים המיושבים בדלילות בין גבעות עגלגלות. יש פה כפרים עם מורשת וחוות שהשתמרו מתקופת העבדות. בחלק מחוות אלו ניתן לבקר ולערוך סיורים באחוזות המזכירות ספורים כמו “אוהל הדוד תום”.

החלק הצפוני, “גן עדן לאוהבי הספורט”, מיוער ומנוקד באגמים. בעיר הגדולה של צפון לואיזיאנה Shreveport, נמצא מרכז הוורדים האמריקאי. השודדים המפורסמים בוני וקלייד הותירו חותם בעיר זו, לפני שנהרגו בקרב יריות עם משטרת לואיזיאנה.

מרחקי נסיעה מהעיר ניו-אורלינס

מרחקי נסיעה מהעיר ניו-אורלינס

יעדים קרובים לניו-אורלינס

סלידל – 54 ק”מ

גונזלס – 92 ק”מ

הומה – 93 ק”מ

בטון רוז’ – 129 ק”מ

מורגן סיטי – 137 ק”מ

בּילוֹקְסִי – 149 ק”מ

יעדים רחוקים מניו-אורלינס

יוסטון – 560 ק”מ

אטלנטה – 755 ק”מ

שארלוט – 1,150 ק”מ

מיאמי – 1,388 ק”מ

שיקגו – 1,491 ק”מ

ניו-יורק – 2,100 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר