מלון נורדוי

מלון נורדוי – רחוב נחלת בנימין 27, פינת גרוזנברג 22.

שמו של המלון הוא נורדוי לכבודו של המנהיג הציוני מקס נורדאו, אלא שבעגה אשכנזית כבדה זה נשמע: נורדוי… ולכן, זהו ‘מלון נורדוי’.  המלון נוסד בשנת 1925, בהזמנתו של איש הממון אדולף דייויס ובתכנונו של האדריכל יהודה מגידוביץ’. מעטים המוסדות בתל-אביב שלהם מסורת רצופה ומפוארת כל-כך, שכן מאז ועד עצם היום הזה, המקום מתפקד כבית-מלון.

הכיפה הכסופה בראש המבנה הפכה לסימן ההיכר הבולט של ‘מלון נורדוי’. הכיפה שרבים כל-כך מצלמים אותה מכל הכיוונים כיסתה במקור על חדר הכביסה של המלון. לפי האגדות, הכדור העגול בקצה המוט שניצב על הכיפה נמצא שם רק בגלל טעות של פועלי הבניין.  הכדור היה מיועד להגן על ראש המוט מפני טלטלות הדרך, בזמן המסע ארצה באניה. הפועלים שנדמה היה להם כי מדובר בקישוט שהוא חלק מהכיפה, לא הסירו את הכדור, וכך קיבל הבניין את מראהו הסופי, כיפה ומוט שנעוץ במרכזה, עם כדור עגול בקודקודו.

בקומת הקרקע של המבנה התקיימו חיי מסחר בנפרד מענייני המלון. במשך שנים ארוכות ניהל כאן האופטיקאי יהודה ליב גרוזובסקי את חנות האופטיקה שלו. גרוזובסקי עצמו גר עם אשתו צפורה ברחוב גרוזנברג 29, מרחק עשרות מטרים מהחנות, והיה ידוע כמי שזמין ללקוחותיו כמעט תמיד. בסוף שנות ה-30 נפתח במקום בית מסחר לבגדים ‘ספיבק את וקס’. בשנות ה-40 מתמקם בית המרקחת ‘פילרסדורף’ למרגלות הבניין. ואולי אחד מבתי העסק המזוהים ביותר עם נחלת בנימין 27: חנות הבגדים של ‘טלמן ושות”.

בנובמבר 1934 התרחש אירוע מביך במלון כפי שמתפרסם בעתון ‘דאר היום’: “בעלי מלון ‘נורדוי’ שברחוב נחלת-בנימין הודיעו למשטרה כי רזל פרנץ וזלב זמבונסקי שהתאכסנו אצלם הסתלקו מבלי לשלם את המגיע מהם. עם הסתלקותם נעלמו חפצים רבים השייכים לאורחים אחרים.”

במארס 1947 מתקבל בעיריית תל-אביב מכתב בקשה מעורר חמלה, לפתיחת בית עסק בקומת המסחר של הבניין: “הריני מתכבד בזה לבקש מכב’ רשיון לחנות פירות יבשים וטריים. משנת 1930 אני עובד בחנות הנ”ל (גרוזנברג 22 – נחלת בנימין 27) במקצוע צחצוח נעליים. במשך השנים האחרונות התקיימתי מעבודתי ומעבודת בני המנוח אהרון ידידיה הי”ד. כידוע, נפל בני קרבן בשנה שעברה על מזבח ההעפלה. בינתיים, מרוב צער וגם מפאת הגיל שלי, התקלקלו עיני ומקצוע צחצוח הנעלים מזיק לבריאותי. באין ברירה אחרת אני נאלץ להחליף את מקצועי, והואיל ובחוץ לארץ הייתי מוכר של פירות, אין לי דרך אחרת מאשר להתחיל גם כאן במקצוע זה, כדי שאוכל להתקיים עם אשתי ושלושת ילדיי.”

‘מלון נורדוי’ עבר שיפוץ מרשים בשנת 2013 והפך לאחד המלונות היוקרתיים בתל-אביב, כפי שמתואר בכתבה מיולי 2014 בעתון ‘כלכליסט’: “מלון נורדאו ברחוב נחלת בנימין 27 בתל אביב עומד לקראת מכירה. בעלי המלון, משפחת מרכוס, מנהלים בימים אלה משא ומתן למכירתו לאיש העסקים עו”ד משה סטרוגנו ב־45 מיליון שקל. המלון נחשב לאחד המבנים הבולטים והמעניינים בעיר, וגם למלון הוותיק בתל אביב. המבנה מעוצב בסגנון אקלקטי, וסימן ההיכר שלו הוא כיפה בולטת המקנה לו מוטיב מזרחי. משפחת מרכוס החזיקה במלון מתחילת שנות השלושים וגם ניהלה אותו עד עתה. ” 

ניתן לשתף את המאמר