פּיקרדי

פרקים כבדי-משמעות בהיסטוריה האירופאית נכתבו באזור פִּיקַרְדִי. עדות לפרקים אלו משתקפת בקתדרלות הכבירות, בכנסיות ובמנזרים העתיקים, אבל גם בבתי-הקברות ההמוניים של חללי המלחמות. אזור פיקרדי, בצפון צרפת, בין עיר הבירה פריז לבין הגבול הבלגי, מורכב משלוש נפות, כשכל אחת מאותן נפות קרויה על-שם הנהר שחוצה אותה: הסום, האואז והאיין. בשנת 2016 אוחד חבל פיקרדי יחד עם חבל נור-פה-דה-קאלה וכעת האזור האדמיניסטרטיבי כולו רשום תחת השם הו-דה-פרנס.

העיר אמיין, היא בירת נפת הסום ובירת מחוז פיקרדי כולו. העיר נכתשה בשתי מלחמות העולם, וקמה על הריסותיה. כיום אמיין היא עיר תעשייתית המונה 140,000 תושבים. מעל הכל מתבלטת באמיין הקתדרלה הגותית המופלאה, אחת היפות והגדולות באירופה, המתנשאת לגובה של 43 מ’. קתדרלת נוטר-דם הוקמה במאה ה-13 והיא כוללת אכסדרה מרכזית מושלמת עם שבעה מדורים. מלבד העוצמה הארכיטקטונית הבלתי רגילה, מושכים את העין בקתדרלה גם מספר פריטים קטנים יותר ובהם פסלו של “המלאך הבוכה”. לאחרונה נוקתה חזיתו של המבנה בטכניקת לייזר חדשנית והוא בוהק ביופיו, כפי שהיה כניראה במאות השנים בהן העיר עדיין לא סבלה מזיהום-אוויר.

עוד באמיין, גני הורטיונאז’ – Hortillonnages, על הגדה הצפונית של נהר הסום. אלו הן חלקות אדמה באזור ביצות לשעבר, הנחצה על-ידי תעלות והסתעפויות של הנהר ועליו צמחיה מטופחת. אפשר לשוט במימי התעלות וליהנות מהשלווה הנסוכה על המקום. מוזיאון פיקרדי עשיר במוצגים מתקופות שונות והוא נוסד על-מנת להאדיר את שמו של המחוז. המבנה המשמש למוזיאון כאכסניה, נבנה במאה ה-19 בהשראת ארמונות הלובר ולאחר שיפוץ הוא נפתח מחדש לציבור בסוף שנת 2019. המוזיאון סגור בימי ב’.

הסופר הנודע ז’ול ורן, חי באמיין 18 שנה. כאן כתב את ספר התנ”ך של המטיילים: “סביב העולם בשמונים יום”. בנה המפורסם ביותר של העיר אמיין הוא הנשיא עמנואל מקרון שנולד בעיר בשנת 1977. חמישה-עשר ק”מ מערבה לעיר נמצא המוזיאון הפרה-היסטורי סַמַרָה.

מלחמת העולם-הראשונה הובילה את עמי אירופה למצעד של איוולת שתמציתו חסרת-התכלית התמקדה במחוז הסום. במשך חודשים אחדים, במהלך קיץ 1916, התנפלו אוגדות צרפתיות ואנגליות על הביצורים של הגרמנים, תוך כדי הפצצות בלתי פוסקות. בתום הקרבות ולאחר אובדן חייהם של מעל מיליון בני-אדם, הסתבר שהכוחות התקדמו קילומטרים ספורים בלבד וכמעט ולא שיפרו את עמדותיהם. הקרב על הסום – אחד משיאי הטמטום בהיסטוריה האנושית – הותיר אחריו מלבד אדמה ספוגה בדם ובמוקשים, גם עשרות אתרי זיכרון לחללים.

למחוז הסום רצועת חוף צרה בסמוך לשפך הנהר אל התעלה האנגלית. לחוף כשלעצמו אין עניין עבור מטיילים ישראלים שנהנים מחופים יפים בהרבה בארצם הקטנטונת, אבל הנופים היפים וכפרי הדייגים מצדיקים גיחה קצרה לאזור זה. סנט-ולרי סיר-סום, הוא הישוב החביב ביותר של חופי פיקרדי.

45 ק”מ צפון-מערבית לעיר אמיין ממוקמת אבוויל – Abbeville, במקורה עיר יפהפיה תחת שליטה אנגלית בתקופת ימי-הביניים. העיר נהרסה במלחמות ושוחזרה. מנזר סנט וולפרן מהווה את גולת הכותרת של הביקור בישוב.

מחוז האואז, דרומה לסום, נשמר טוב בהרבה משני המחוזות האחרים של החבל ומצויות בו חלק מהאטרקציות המרשימות ביותר של פיקרדי. העיר בּוֹבֶה, אשר שוכנת במחצית הדרך בין פריז לבין אמיין, משמשת כבירת המחוז. קתדרלת סן-פייר של בּוֹבֶה, שהייתה אמורה להיות הכנסייה הגדולה בעולם, היא אחד הפרוייקטים היותר מגלומניים של צפון צרפת ובנייתה הופסקה בטרם הושלמה. בעיר נמצא גם המוזיאון של מחוז אואז.

העיר קומפיין – Compiegne ממוקמת 60 ק”מ מבּוֹבֶה על כביש N31. הארמון המקומי, שנבנה בימיו של לואי ה-14, שופץ בימיו של לואי ה-15 ושימש כאחד ממעונותיו של נפוליאון, משתווה ביופיו לארמונות של ורסאיי ומחייב חניה של מספר שעות במקום. הבניין העתיק של העירייה וכנסיית סן-ז’ק הם שני אתרים נוספים שלא כדאי להחמיץ בקומפיין. יש כאן גם שני מוזיאונים מיוחדים: האחד עוסק בתקופה ההיסטורית, בצרפת שלאחר נפילתו של נפוליאון בונפרטה, והשני מוקדש למכוניות ישנות. קרית-טבעון אגב, היא עיר תאומה לקומפיין, אם כי ממבט חטוף במבנים של שתי הערים, עושה רושם שאין מדובר בתאומות זהות. בעיבורי העיר משתרע יער קסום, ששימש בעבר לשעשועי הציד של משפחות המלוכה והאצולה. יער קומפיין מרהיב ביופיו במשך כל השנה, אך הוא במיטבו בעונת הסתיו.

פחות מחצי-שעה של נסיעה מקומפיין ומגיעים לאחת הטירות היפות של צפון צרפת: טירת פּיירפוֹן הציורית. הטירה מייצגת את הארכיטקטורה הרומנטית של ימי-הביניים והיא מהווה את אחד הסמלים של נפת אואז. בחודשי הקיץ הטירה פתוחה למבקרים עד השעה 18:00, בכל יום. מחיר כניסה למבוגר: שמונה יורו.

סנליס מצטיינת בסמטאות צרות, המקיפות את מבניה העתיקים מתקופת ימי-הביניים. גם כאן יש קתדרלה גותית, ששמה (כמובן) נוטר-דם, ומולה כיכר פרוויס הצנועה והחיננית. יש כאן גם שרידים של זירת קרבות ענקית מימי הרומאים. מחוץ לשעות העומס, זמן הנסיעה מסנליס למרכז פריז, כשעה ורבע בלבד.

שנטאיי – Chantilly כל-כך יפה וכל-כך קרובה לפריז – שעת נסיעה בלבד, ברכבת – שניתן לבקר בה, אפילו ליום אחד, בגיחה מעיר הבירה. העיר הקטנה מונה כ-15,000 תושבים, לדרומה יער צפוף, שבו שבילים לטיולים רגליים, ובתחומיה טירה נפלאה בסגנון הרנסנס, מוקפת פארק רומנטי במיוחד. רשימת האישים שהתארחו כאן למספר ימים לפחות, במהלך ההיסטוריה, מעוררת השתאות והיא כוללת בין היתר את מולייר, רסין ומדאם דה לאפייט. אלמלא להקות התיירים המקננות פה ללא הרף, ניתן היה לדמיין נסיך ונסיכה יוצאים מהטירה רכובים על סוסים. שנטאיי היא מרכז ידוע לסוסים. נערכים פה מרוצים, ויש במקום מוזיאון לסוסים, ובעיקר ומעל הכל, האורוות המלכותיות, ששימשו במאה ה-18 בית למאות סוסים וכיום הם אחד ממוקדי העניין יוצאי-הדופן של הישוב. שנטאיי העניקה לאנושות גם את הקצפת הקרויה על שמה: “קרם דה שנטאיי”.

בנפת האיין, המזרחית שבין נפות פיקרדי, העיר הגדולה היא סאוסון, שמנזר סן-ז’ון דה-וין שלה מתבלט למרחקים. הקתדרלה של סאוסון, שמה סנט-ז’רווה, שונה במעט מהקתדרלות הגותיות האחרות שהוזכרו כאן לעיל, דווקא בפשטות המוקרנת ממנה ובקווים הנקיים וההרמוניים. צפונה לעיר זו, בסמוך לאפיק נהר האיין, פרוש יער סנט גובן, ובו מסלולי נסיעה מסומנים וצבאים המטיילים בו להנאתם.

כאשר נוסעים מפריז לכיוון סאוסון על כביש N2 כדאי לחנות לזמן מה בישוב ההיסטורי Villers-Cotterets. במקום זה חתם המלך פרנסואה הראשון על צו שבעקבותיו הפכה הצרפתית לשפה הרשמית של המדינה כולה. כאן נולד גם הסופר אלכסנדר דיומא האב. ניתן לבקר בעיר הקטנה גם במוזיאון לזכרם של האב והבן דיומא. המוזיאון  פתוח בכל יום אחר-הצהריים, למעט בימי ג’.

לאון – Laon, היא היעד המרתק של מחוז האיין. העיר הבנויה על גבעה, שמורה כמעט כמו מוזיאון-חי ומשקפת את הבניה של ימי-הביניים באופן האותנטי ביותר. קתדרלת נוטר-דם של לאון היא מהעתיקות בצרפת והחזית שלה גדושה בעבודות אמנותיות. אפשר לטפס במעלה שני המגדלים של הקתדרלה ולערוך תצפית. שני רחובות עתיקים ויפים מייצגים את רוחה של לאון: רחוב וינשון ורחוב טִיבֵּסַאר. כמו-כן לא כדאי להחמיץ את מנזר סנט-מרטין. בלשכת התיירות המקומית מחלקים מפות לכל דורש. הלשכה שוכנת בעצמה באחד המבנים לשימור. המקום תפקד כבית-חולים החל מן המאה ה-1245 ק”מ צפון-מזרחה ללאון, שוכנת העיירה היפהפיה Parfondeval, שבתיה בנויים לבנים אדומות וכך גם הכנסיה הצנועה של הישוב. התעלה של סנט קווינטן היוותה את אחד מנתיבי השייט הגדולים בצרפת ועד היום היא פעילה לתעבורת סחורה אל פריז וסביבותיה. בעיר בזיליקה נאה ובניין עירייה מעניין.

מרחקי נסיעה מהעיר אמיין

מרחקי נסיעה מהעיר אמיין

יעדים קרובים לאמיין

אבוויל – 49 ק”מ

בובה – 57 ק”מ

ליל – 107 ק”מ

דייפ – 116 ק”מ

רואן – 120 ק”מ

פריז  – 158 ק”מ

ריימס – 172 ק”מ

יעדים רחוקים מאמיין

בריסל – 228 ק”מ

לוקסמבורג – 384 ק”מ

אמסטרדם – 404 ק”מ

נאנט – 506 ק”מ

שטרסבורג – 523 ק”מ

ליון – 663 ק”מ

מרסיי – 911 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר