אומבריה - אחותה הקטנה והצנועה של טוסקנה - שוכנת במרכז איטליה, רחוקה מחופי-הים, ומשולה ללב הפועם של האומה האיטלקית. כמו טוסקנה, גם אומבריה ירוקה ופסטורלית, רוויה באותו חן ייחודי, המשלב שורשיות עתיקת יומין עם ניחוחות כפריים. אומבריה מתאפיינת בנופי גבעות והרים, המתפלשים ברובם מזרחית להרי האפנינים ולצדדיו של ערוץ נהר הטיבר. זוהי פרובינציה המשתרעת על-פני שטח קטן יחסית - פחות ממחצית גודלה של מדינת ישראל -  ואשר האקלים המתון שלה נוח לטיולים, מתחילת האביב ועד סוף הסתיו.

פרוג'ה - Perugia היא בירת החבל. העיר נמצאת 155 ק"מ דרום-מזרחית לפירנצה ו- 170 ק"מ צפון-מערבית לרומא. במרכז העיר האטרוסקית העתיקה, נמצאת כיכר 4 בנובמבר.  בתחומי הכיכר ובטווח הליכה קצר ממרכזה, מצויים האתרים החשובים של פרוג'ה: המזרקה הגדולה, היכל התפילות, הגלריה הלאומית והקתדרלה של סן-לורנצו. חומה בצורה ובה שבעה שערים, מקיפה את המתחם העתיק של העיר. מבין השערים, Porta Marzia הוא השער שנשמר טוב יותר מאחרים. מבנה נוסף הראוי לתשומת-לב מיוחדת הוא הפלאצו דל-קפיטנו-דל-פופולו: מודל ארכיטקטוני מעניין, המשלב בין סגנון הרנסנס לבין סגנון בניה של ימי-הביניים. פרוג'יה מקושרת בדרך-כלל לשוקולד, בזכות מפעל השוקולד המפורסם שבתחומיה. ההיסטוריה של באצ'י - Baci, שבינתיים נרכשה על-ידי הטייקונים מנסטלה, כרוכה בסיפורי אהבה ובגידה של האבות והאמהות המייסדים של המפעל. המעוניינים להזמין את בני-זוגם לארוחה רומנטית, בעת השהות בפרוג'יה, יוכלו ליהנות משירותיה המצויינים של Locanda Ai Cavalieri, מסעדה טובה במיוחד, אשר כתובתה: via Matteotti 47.

מערבה לפרוג'ה, ממש על גבול טוסקנה, מצוי אגם טרסימנו - Lago Trasimeno. מימיו הרדודים והנקיים של האגם, נוחים לשחיה, והוא משמש אתר מרגוע לנופשים, השוכנים בכפרים הקטנים שלגדותיו. כאן נערך הקרב ההיסטורי המפורסם בין המצביא חניבעל לבין הקונסול הרומי גאיוס פלמיניוס. הסופר הצרפתי סטנדהל, שהרבה לטייל ברחבי אירופה, הגדיר את האגם כבעל "יופי עצום".  

הישובים קסטיליונה דל-לאגו - Castiglione del Lago ופניקלה - Panicale מצדיקים ביקור גם עבור מטיילים שאינם מתעכבים כאן לזמן ממושך. בצפונה של אומבריה כדאי לבקר בסיטה די קסטלו - Città di Castello, בסמוך לערוץ נהר הטיבר, ובישוב הציורי גוביו - Gubbio, שלמרגלות הר Ingino. גוביו מצטיינת ברובע עתיק יפהפה ובו מתבלט "ארמון הקונסולים". הישוב נודע גם בזכות "מרוץ הנרות" הנערך כאן בכל שנה ב-15 למאי. גוביו משמשת כבסיס יציאה נוח, לטיולים באזור ההררי.

במרחק של 25 ק"מ מפרוג'ה, שוכנת העיירה המופלאה: אסיזי - Assisi, שמהווה את אחד ממוקדי המשיכה הבולטים עבור כל תייר, המטייל באזור זה של איטליה. באסיזי נולד פרנציסקוס, הקדוש הנוצרי, מייסד מסדר הפרנציסקנים. רוחו הסגפנית של פרנציסקוס שורה על אסיזי עד היום. הקתדרלה המפוארת שנושאת את שמו של הקדוש - Basilica di San Francesco היא מונומנט בעל חשיבות אדירה. הקתדרלה נהרסה כמעט כליל ברעידת האדמה של 1997, אך שוקמה באופן מעורר השתאות. הרחבה המשופעת במבוא לקתדרלה היא מן היפות מסוגה. בימי ראשון נערכות בבזיליקה מיסות המוניות: באיטלקית, למאמינים בני הקהילה, ובאנגלית לתיירים הזרים.

בנוסף, כדאי לבקר באסיזי בפורום הרומי, במצודת רוקה מאג'ורה ובכנסייה של סנטה-קלרה. קלרה היא קדושה נוספת מפס היצור של אסיזי... מן הבזיליקה של פרנציסקוס מטפסות שתי דרכים במעלה הגבעה: ויה סן פרנצ'סקו וויה פונטבלה. בכלל, ההליכה באסיזי כרוכה בעליות מפותלות ובגרמי מדריגות תלולים. למטיילים הלנים באחד מהמלונות הנמצאים לאורך ויה פונטבלה, כדאי לבקש חדר הפונה אל העמק, כך - כאשר יפתחו את חלון החדר - ייפרש אל מול עיניהם נוף כפרי קסום.

בין אסיזי לבין טודי, מתהדרת עיירת הגבעות מונטהפלקו - Montefalco, בתצפית מרהיבה - ועל-כן זכתה לכינוי המחייב: "המרפסת של אומבריה". טודי יפת-התואר, היא מהישובים שהוציאו מוניטין טובים כל-כך לחבל אומבריה. המרכז ההיסטורי, סביב הכיכר המרכזית -Piazza del Popolo משמר אווירה ימי-ביניימית טיפוסית, עם רחובות צרים וסמטאות מתפתלות בינות לבנייני לבנים.  הדואמו וכנסיית סן-פורטונטו הם האתרים המוכרים ביותר, אבל לא מעט מבנים גותיים, צנועים יותר, מעוררים נוסטלגיה לימים בהם הארכיטקטים היו אמנים. העיר פלגינו, יושבת על צומת דרכים, ויש בה תחנת-רכבת מרכזית לאזור, אולם ניתן לדלג עליה ללא ייסורי-מצפון, או לחנות בה רק לצורך מנוחה קצרה.

בקירבת מקום נמצאת העיר ספולטו - Spoleto, שחלקה התחתון נכתש בהפצצות בעלות-הברית, בימי המלחמה. בחלקה העליון ליד Piazza della Libertà מספר מבנים מעניינים, אלא שפרסומה של ספולטו בא לה מפסטיבל המוסיקה שנערך כאן שנה אחר שנה, בחודשי הקיץ.

דווקא אורביאטו - Orvieto, כשעת נסיעה מערבה לטודי, בסמוך לחבל לאציו, אשר מרבית המבקרים בה מגיעים אליה רק כדי לצפות  בקתדרלת הדואומו המפורסמת, מפתיעה בחן הייחודי לה. הקתדרלה - ובעיקר החזית שלה - מצדיקה גיחה מיוחדת להתרשמות מיפי המקום.

מן העבר השני, באזור נורצ'יה - Norcia, מרכז פטריות הכמהין ונקניק הסלאמי, אבן-שואבת לאניני הטעם ולתיירים גרגרנים. בסמוך, מתנשאת הרמה של הרי סיביליני - Parco Nazionale dei Monti Sibillini, המשמשת כר נרחב לטיולי טבע. בקצה הדרומי של אומבריה, מחוז Terni הוא אולי הפחות מרשים מבין מחוזות הפרובינציה, אבל בעיר טרני עצמה מספר אתרים מושכים, ובהם האמפיתיאטרון הרומי.  

הערים הגדולות באומבריה

העיר
מספר תושבים
גובה מעל פני-הים
מסעדה צמחונית מומלצת
פרוג'ה
166,800
493 מטר
טרני
111,500
130 מטר
פוליניו
57,000
234 מטר
La Botteguccia Del Campo
סיטה די קסטלו
39,500
288 מטר
Un Punto Macrobiotico
ספולטו
38,600
396 מטר
Il BioLogico
גוביו
32,500
522 מטר
Metamorefosi at Vaccaria
אסיזי
28,700
424 מטר
בסטיה אומברה
21,900
200 מטר
Favorita Osteria
קורצ'יאנו
21,500
408 מטר
Osteria A Priori
אורבייטו
20,800
325 מטר
Il Negozietto
נארני
19,500
240 מטר
Ristorante Gattamelata

מרחקי נסיעה מפרוג'ה: לאסיזי 25 ק"מ, לטודי 35 ק"מ, לגוביו 40 ק"מ, לארצו 95 ק"מ, לאנקונה 113 ק"מ, לפירנצה 155 ק"מ, לרומא 170 ק"מ, לרימיני 211 ק"מ, לבולוניה 238 ק"מ, לפיזה 272 ק"מ, לונציה 331 ק"מ, לפארמה 338 ק"מ, לנאפולי 372 ק"מ, לגנואה 385 ק"מ, לורונה 410 ק"מ, למילאנו 452 ק"מ, לטורינו 550 ק"מ, ללצ'ה 702 ק"מ, לג'נבה 759 ק"מ, לפריז 1,293 ק"מ.

054-4701631

 

 

 

אומבריה

Umbria


הטמפרטורות בפרוג'ה, ברגעים אלו ממש: 

-----------

מה השעה עכשיו בחבל אומבריה ?

©

menu