לנגדוק-רוסיון

חבל ‘לנגדוק רוסיון’ שוכן בחלקה הדרומי של צרפת, לשפתו של הים התיכון. החל משנת 2016, כאשר צרפת חולקה אדמינסטרטיבית מחדש, הפך החבל לחלק מאזור של אוקסיטניה, ביחד עם חבל ‘מִידִי פִּירֵנֶה’. חמישה מחוזות יפהפיים מרכיבים את ‘לנגדוק רוסיון’. מחוזות המצויים בתווך, בין הרי הפירנאים, לבין אזור הפּרובנס. יחסי הציבור של פּרובנס טובים לאין שיעור מאלו של אוקסיטניה שאם לא כן, היו זוכים שני האזורים המופלאים הללו לאותה כמות של תיירים. בפועל, מעטים בלבד מתוך הישראלים המציפים את פרובנס מבקרים גם בערים ההיסטורית ובאתרי הטבע המרהיבים של לנגדוק ורוסיון.

חבל אוקסיטניה – Occitanie, משתרע על-פני 72,700 קמ”ר, מתוכם רק 27,400 קמ”ר שייכים לשני המחוזות ההיסטוריים, בהם התנהלו החיים עד ראשית המאה ה-20 בדיאלקטים המקומיים: הקאטלונית והאוקיטן. למעשה, פירוש השם לנגדוק בצרפתית, הינו “שפת האוק”. חמשת הנפות המרכיבות את לנגדוק-רוסיון הן: לוֹזֵר, גארד, הֶרוֹ, אוד – Aude והפירנאים המזרחיים.

העיר מונפליה היא בירת לנגדוק רוסיון. מיקומה של העיר בשיפולי ההר ובסמוך לחוף הים, הוא אשר מעניק לה את אופיה הייחודי. מונפליה היא העיר שמתפתחת בקצב המהיר ביותר בצרפת והיא כבר ממוקמת כשמינית בגודלה בכל המדינה. הרובע העתיק שומר על קסמו של הישוב הקטן מן המאות ה-17 וה-18: סמטאות צרות, בניינים מלאי חן וחצרות קטנות ומטופחות. עוד מקומות ראויים לציון במונפליה: טיילת פיירו, מוזיאון פבר וכן רובע אנטיגון.

למונפליה קבוצת רוגבי המשחקת בליגה הראשונה ואף זוכה להישגים מעולים, אך את גאוות העיר מהווה קבוצת הכדורגל שזכתה בשנת 2012 באליפות צרפת. העניין התרבותי בעיר, ממוקד בתיאטרון המקומי. מוסד נוסף המהווה מקור לגאווה עבור תושבי מונפליה, הוא בית-הספר העתיק לרפואה, בו למד חוזה העתידות נוסטרדמוס.

המחוז הצפוני של לוזר, גובל עם אזור אוברן – Auvergne מצפון, עם אזור מידי-פירנה במערב ועם מחוז ארדש אשר באזור רון-אלפ, ממזרח. לוזר הוא המחוז הפחות מיושב בכל צרפת. רק 80,000 תושבים חיים כאן. הלוזר ממוקם בחלקו הדרומי של רכס ההרים מסיף סנטרל. למעשה, הר לוזר (1700 מ’ מעל פני הים) מחזיק את אחת הפסגות הגבוהות של המסיף סנטרל. פסגת הלוזר ממוקמת בתוך פארק סוון. המקום זכה לפירסום עולמי בזכות ספרו הנפלא של סטיבנסון: “מסעות עם אתון בחבל סוון“. רבים הולכים בעקבותיו של סטיבנסון ואחד הטיולים הפופולאריים כאן הוא מסעות על גבי חמורים. מקורותיהם של שני נהרות חשובים נובעים במורדותיו של הר לוזר. אלו הם הלוט והטארן. ערוץ נהר הטארן הוא מקור בלתי נדלה לטיולי שטח רגליים וכן לשייט ורפטינג, כמו גם לטיולי אופניים. עד אמצע המאה ה-20 התהלכו זאבי פרא במחוז לוזר באופן חופשי והטילו את חתתם על הכפריים. כיום רוכזו כל הזאבים בשמורה מיוחדת – Gevaudan. השמורה שוכנת בסמוך לכביש E11 צפונית לישוב מרווז’ול.

שני יעדים תיירותיים בולטים מעל השאר במחוז גארד: העיר נים והגשר של גארד. המחוז כולו עשיר באתרים מן התקופה הרומאית. את עיקר תהילתה יונקת העיר נים מן התקופה בה היה אוגוסטוס קיסר רומי. האמפיתיאטרון של נים, אשר אורכו 133 מטר, השתמר באופן מעורר השתאות. המקום ששימש לפני כמעט אלפיים שנה כזירה לקרבות של גלדיאטורים, מארח כיום מופעי תרבות שונים. “הבית המלבני“, שיועד להיות מקדש לאל אפולו ונתמך בידי עמודים קורינתיים מושלמים, וכן מגדל Magne הצופה על העיר, מצדיקים גם הם ביקור מיוחד. הסופר אלפונס דודה הוא יליד העיר נים.

הגשר של גארד הוא חלק מאמת מים רומאית, בעלת שלושה מפלסים, אשר נמתחת מנים 30 ק”מ צפונה. מדובר בפרוייקט הנדסי מרשים, אך שיאו ממוקד ללא עוררין בגשר המרהיב שחוצה את הנהר. יופיו של גשר גארד מושך אליו למעלה ממיליון מבקרים בכל שנה.

קצהו השני של האקוודוקט מתחבר לישוב הרומנטי אוזס. העיירה הקטנה הפכה בשנים האחרונות תיירותית מדי, אך אין להחמיץ ביקור במקום. ראו את הקתדרלה המקומית ואת מגדל החלונות שלה. בימי ד’ בבוקר ובמהלך כל יום שבת, מתנהל באוזס שוק איכרים נהדר. במרחק של 20 דקות נסיעה מאוזס ממוקם אחד הישובים היפים של דרום צרפת: לה רוק סיר סז.

למטיילים המחפשים לעצמם חווית שטח מלהיבה, מומלץ לערוך טרק רגלי סובב הר אגואל. ההר שפסגתו מתנשאת לגובה של 1,565 מטר שוכן בצפון מחוז גארד. ניתן לנוע לאורך 80 ק”מ על-פני שביל GR66. זהו טרק בן ארבעה ימים.

מונפליה הבירה שייכת למחוז הרו. מדובר במחוז הנהנה מתוואי נוף מגוון. מהנפה הירוקה של לנגדוק עילית ועד לחופיו של “מפרץ האריה” הים תיכוני, חולפים על-פני מראות משתנים.

Saint-Guilhem-le-Desert גם הוא אחד הישובים היפים בדרום צרפת. יש לסע מזרחה ממונפליה עד לצומת המוביל לישוב Gignac, ומשם לעלות צפונה. סה”כ, פחות משעת נסיעה.

בדרך דרום מערבה לכיוון בזייה, כדאי לעצור לפחות בשתי תחנות: בְּסֶט ובפֵּזְנַס. העיר סֶט, הממוקמת לחוף הים, מרושתת בתעלות בהן ניתן לשוט והיא נהנית ממוניטין של עיר המקור של מנות דגים ומאכלי ים מעולות. מסעדת La Coquerie היא מן הטובות באזור. הזמר הנודע ג’ורג’ ברסנס הוא יליד העיר סט. פֵּזְנַס מאתגרת את המושג עיירה יפהפיה. המחזאי מולייר שהה עם שחקני התיאטרון שלו לתקופה מסויימת בפזנס. יש המכנים את פזנס כ”ורסאי של הדרום”.

בסמוך לבֶּזיֶיה, עיר הרוגבי, מצויה תעלת מידי. התעלה כלולה ברשימת אתרי המורשת של אונסקו והיא מגיעה עד העיר טולוז. בכל שנה בחודש אוגוסט נערך בבזייה אירוע ה-Feria שמנקז אל העיר מאות אלפי חוגגים.

והנה מגיעים למחוז אוד. נרבון בפינה הצפון מזרחית של המחוז, נודעה בתולדות עמנו כמקום מושבם של חכמי נרבונה. ראו בנרבון את הקתדרלה הגותית, את מנזר פונטפרואד ואת המוזיאון הארכיאולוגי. המעוניינים ליהנות ממסעדה משובחת במחיר סביר יחסית למסעדות איכותיות, יוכלו להזמין מקום במסעדת La Table Saint Crescent.

בירת המחוז, היא העיר המבוצרת קרקסון. מעטות הערים הזכאיות יותר מקרקסון לתואר “עיר ציורית”, שהרי קווי המיתאר של חומות העיר, על מגדלי השמירה והצריחים, נראים כאילו נלקחו מתוך ספר אגדות. קרקסון מחולקת לשני חלקים עיקריים: העיר המבוצרת והעיר התחתית. יופיה של העיר המבוצרת מתעצם עם ערב, עת מאירים אותה ביד אומן.

קרקסון מהווה דוגמה יוצאת-מהכלל לעיר מבוצרת מתקופת ימי-הביניים. חומות מגן מסיביות מקיפות את מתחם הטירה ואת המבנים הסמוכים אליה. את החומה מעטרים צריחים ומגדלי שמירה ציוריים. אם מוסיפים לכך את הרחובות העתיקים ואת הסמטאות הצרות, וכן את הקתדרלה הגותית היפהפיה, ניתן להבין מדוע העיר הקטנה נחשבת לאחד מאתרי התיירות המרשימים בדרום צרפת. הישוב ההיסטורי שיסודותיו העתיקים נבנו כבר לפני תקופת הרומאים, נחלק כיום לשני רבעים מובהקים: העיר התחתית (Bastide) ממערב לאפיק נהר האוד, ומנגד העיר העילית (Cite) הפרושה על-פני גבעה המשקיפה על העיר התחתית.
 

דרומית לקרקסון, במעלה ההר, שוכנת העיירה רן-לה-שאטו, אשר תולדותיה חובקות תיאוריות קונספירציה משעשעות. עיר קטנה נוספת שזכתה להיכלל ברשימה המכובדת של “הערים היפות בצרפת” היא לאגראס.

לאגראס שוכנת בלב ארץ הכרמים הפראית של קורבייר, שעל אדמתה הטרשית מגדלים גפנים עוד מימי הרומאים, תחומה על-ידי נהר האוד ממערב ומצפון, ועל-ידי הים ממזרח. חלקו הדרומי של האזור גולש למחוז הפירנאים המזרחי. לכאן מגיעים חובבי היין.

מרחקי נסיעה מהעיר מונפליה

מרחקי נסיעה מהעיר מונפליה

יעדים קרובים למונפליה

נים – 56 ק”מ

בזייה – 72 ק”מ

נרבון – 95 ק”מ

אביניון – 96 ק”מ 

קרקסון – 151 ק”מ 

פרפיניאן – 157 ק”מ

מרסיי – 170 ק”מ

יעדים רחוקים ממונפליה

טולוז – 242 ק”מ

סנט טרופז – 271 ק”מ

ליון – 303 ק”מ

ברצלונה – 340 ק”מ

בורדו – 485 ק”מ

טורינו – 531 ק”מ

פריז – 750 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר