סרדיניה

האי האיטלקי סרדיניה ממוקם בלב הים התיכון, מרוחק במידה שווה כמעט מחופי ארץ-המגף ומתוניסיה. סרדיניה שוכנת בסמוך לאי הצרפתי קורסיקה. באופן מפתיע, ולמרות יופייה המרהיב וחופיה הקסומים, חלקת ארץ זו לא נחשפה בינתיים בפני מרבית המטיילים מישראל. המבנה הטרשי של האי והבידוד היחסי שלו, מאפשרים לתושבי סרדיניה לשמור על דרך-החיים ועל המסורת הייחודיות להם. סרדיניה מורכבת מארבעה מחוזות: קַליארִי, אוֹרִיסטַנו, נוּאוֹרוֹ וסַאסַרִי. למעשה החלוקה הנכונה של האי מבחינת המבקרים כאן היא לשלושה אזורי רוחב על-פי דגשים מובהקים: החלק הדרומי לתרבות, החלק המרכזי לטבע, החלק הצפוני לנופש.

הודות למיקומה הגיאוגרפי, סרדיניה נהנית מאקלים מתון ונוח לאורך כל השנה, עם רוחות בריזה נעימות. החורף קצר עם טמפרטורה ממוצעת של 11°. הקיץ יבש וחם עם ממוצע של 25° , אם כי לעתים הטמפרטורות מטפסות עד 38°. מזג-אוויר כזה הופך את האי למקום אידיאלי עבור טיולי טבע לאורך כל השנה.

בתי המאפה והמעדניות של סרדיניה מצטיינים בלחמים פריכים ונפלאים. בפאבים ובמסעדות ניתן להתכבד ביינות משובחים. יש פה מאכלי-ים מגוונים וגבינות מעולות, שפע מסעדות איטלקיות, ובנוסף, מטבח סארדי טיפוסי.

עיר הבירה קליארי מונה כרבע מיליון תושבים והיא שוכנת בחלקו הדרומי של האי. לעיר רובע עתיק מוקף חומה וביצורים, הנושא את השם קסטלו ובו מספר מוקדי עניין חשובים, כגון: קתדרלת סנטה מריה, “מגדל הפיל” ופאלאצו בויל. עוד ראויים לציון בקליארי: האמפיתיאטרון הרומי, הפתוח בימי חול (למעט ימי ב’) רק עד שעה 13:30, הגן הבוטני הסמוך אליו, וכן בית העירייה. וִיָה אַזוּנִי הוא אחד הרחובות היפים בעיר. במקום זה נהגו לערוך מירוצי סוסים.

בעיבוריה של העיר קליארי שוכנת שמורת טבע יפהפיה בשם Molentargius. על שטח נרחב של אדמות מליחה וביצות מקננים עשרות זנים של ציפורים נודדות, ובהן גם הפלמינגו. מזרחית לעיר הבירה נמצאת העיירה היפה סנט הלנה, ממנה ניתן להמשיך בנסיעה פנורמית לאורך החוף מרחק כ-50 ק”מ עד  לוִילָהסִימיוּס.

צפונית לקליארי, ליד הישוב בארומיני, ממוקם אתר ארכיאולוגי יוצא-דופן בשם Su Nuraxi ובו ממצאים מאלפים מן המאה ה-17 לפני הספירה. מדובר באתר הנוראגי הגדול והחשוב בסרדיניה.

האזור של דרום מערב סרדיניה נקרא סוּלְקִיס ומולו שוכנים שני האיים הוולקנים הקטנים סן-פיאטרו וסן-אנטיוקו. כדי להגיע לסן-פיאטרו יש לקחת מעבורת מן הישוב הקטן פּורטוֹסקוּזו. העיר המרכזית של מחוז זה נקראת קרבּוניה. צפונה לקרבּוניה שוכנת העיירה העתיקה איגלסיאס, שבה קתדרלה מרשימה. עוד צפונה מכאן, ליד העיר אוריסטנו נמצאת קתדרלה יפה נוספת בשם סנט-גיוסטה.

מרכז האי כמעט ואינו מיושב. אלו הם מחוזות עשירים בצמחיה ובמסלולי הליכה מרתקים. הנופים כאן הרריים, עם פסגות מעל 1,800 מ’. האטרקציה המרכזית שייכת לפארק הלאומי ג’נארגנטו, שם גם הפסגה הגבוהה ביותר של סרדיניה: פונטה לה מרמורה. מטיילים המחפשים לעצמם אתגרים, יוכלו לערוך סיור מרתק בערוץ נחל סו גורופּו. לא לחינם זכה המקום לכינוי: “הגרנד קניון של אירופה”, שכן הערוץ תחום בשני קירות סלע תלולים בגובה של 300 מטר כל-אחד.

בסמוך לפארק כדאי לבקר בערים האותנטיות אוֹלִיאֵנַה ונואורו. נוארו היא בירת המחוז. המיוחדת והתיירותית שבין ערי האזור היא עיירת הגרפיטי Orgosolo. חזיתות הבתים באורגוסולו מעוטרות בציורים ובכיתובי גרפיטי. תחילה היוו הציורים ביטוי פוליטי למאיירים, אך עם השנים הפך הנושא למסורת מקומית ואף למנוף שיווקי המושך למקום רבבות תיירים בשנה.

מטיילים המעדיפים לחוות את נופיה של סרדיניה בנסיעה ולא בהליכה רגלית, יוכלו ליהנות באופן מיוחד כאשר יסעו על כביש מספר 125 מהישוב Arbatax, דרך אזור ההר, המשקיף מזרחה אל מפרץ הים, ועד דוֹרגַלִי. דרך זו קרויה “אוריאנטל סארדה”. המסלול מתאים גם לרוכבי אופניים מיומנים.

האזור הצפוני המפותח והעשיר, משופע בחופי ים ובאתרי תיירות. אחת מרצועות החוף המופלאות באגן הים התיכון: קוסטה-סמרלדה מתפרשת מהעיר אולביה ועד לנמל של פולאו, בצפון-מזרח האי. המלונות בקוסטה סמרלדה, הפכו זה מכבר יעד מועדף עבור עשירי איטליה ואירופה. חדר רגיל במלונות הפאר של הקוסטה יעלה מאות רבות של דולרים בחודשי הקיץ.

גם הקוסטַה-וֶרדֶה בצד המערבי של האי, משתרעת על-פני 48 ק”מ של רצועת חוף יפה ומאובזרת היטב בכל הנדרש לחופשה איכותית. הקוסטה ורדה מתאימה לנופשים מעט פחות סנובים.

סאסרי היא העיר הגדולה והחשובה של צפון סרדיניה. רובע ימי-הביניים של סאסרי וכן חזית הקתדרלה והמוזיאון לארכיאולוגיה ואתנוגרפיה מהווים את מוקדי המשיכה העיקריים של העיר. לחובבי מאכלי הים מומלץ לסעוד במסעדת ליברטי המשובחת, הממוקמת בפיאצה סוארו.

אַלְגֵרוֹ שוכנת במרחק 40 ק”מ מסאסרי. מבין האתרים ההיסטוריים המפוזרים למכביר במרחבי האי, העיר העתיקה של אלגרו היא מן המקומות שאין להחמיץ. מעברו השני של המפרץ שלשפתו יושבת אלגרו, מצויה “מערת נפטון”. מדובר במערת נטיפים יפהפיה שההגעה אליה דורשת ירידה ב-656 מדריגות. ניתן להגיע אל המערה גם בשייט מתוך המפרץ.

ניתן לשתף את המאמר