בּוֹלוֹנְיָה

בּולוניה מעוררת תיאבון. העיר הידועה בכינוי: “בּולוניה השמנה”, היא מרכז קולינארי ראשון במעלה, עם שפע של מאכלים בסיסיים, רובם ככולם סותרי-דיאטות מובהקים, אך טעימים בעליל. הטוֹרטֵלִינִי והטגילטלה, הלַזניָה וגם המוּרטדֶלה, מהווים חלק מהתפריט היומי במסעדות ובמזנונים של העיר. על הפסטות יוצקים בדרך-כלל את הרַאגוּ, אותו רוטב שנותן למנה את התואר הנכסף: ‘alla Bolognese’.

אבל בּולוניה היא גם עיר גדולה ומעניינת, בירתה של מחוז אמיליה-רומניה, בין טוסקנה מדרום, לבין ונטו ולומברדיה בצפון. זהו מחוז אדמינסטרטיבי שמאגד שני אזורים נפרדים, כאשר אנשי בולוניה מתעקשים להדגיש את השתייכותם האותנטית, לאמיליה בלבד

שדה-התעופה של בּולוניה נמצא 6 ק”מ ממרכז העיר. תחנת-הרכבת המרכזית שוכנת בסמוך לכיכר 20 בספטמבר. מדובר בתחנה העמוסה ביותר באיטליה. בשנת 1980 בוצעה במקום זה אחת ממתקפות הטרור הרצחניות ביותר שידעה איטליה מאז מלחמת העולם. רכבות מהירות מקשרות את העיר ליעדים מרכזיים באיטליה ובאירופה. נסיעה מכאן ועד רומא נמשכת פחות משלוש שעות. ראו טבלת מרחקים בתחתית דף זה.

בהיותה מרכז כנסים וקונגרסים, מאמירים מחירי בתי-המלון בבּולוניה בחודשים מארס-מאי, אז נערכים כאן מספר ירידים ואירועים בינלאומיים. דווקא בחודשי החופשה, יולי ואוגוסט, צונחים המחירים באופן משמעותי. בעיר מצויים מספר לא מועט של בתי-מלון יוקרתיים, אך תרמילאים ומטיילים צנועי תקציב, יתקשו למצוא כאן מקומות לינה מתאימים.

וכמובן, בּולוניה מהווה יעד אטרקטיבי לחובבי השופינג. חנויות האופנה מרוכזות באזור שסביב ויה ריזולי. חנות הכל-בו היוקרתית: Coin שוכנת ברחוב זה, במספר 7. מטיילים השוהים בבולוניה יותר מאשר מספר שעות ואשר מתכוונים לבקר באתריה הבולטים של העיר, יוכלו לרכוש את הכרטיס המשתלם: Bologna Welcome.

פיאצה מאג’ורה, כיכר רחבת ידיים המוקפת בניינים יפהפיים, ופיאצה דל נפּטון, הן שתי כיכרות מחוברות, המסמלות ביחד את לבה של העיר. קתדרלת סן-פטרוניוס , היא האתר הבולט והמרשים בפיאצה מאג’ורה. היה שווה להמתין 400 שנה מאז החלו לבנות אותה ועד שהסתיימה המלאכה. חזית הקתדרלה הגותית, עם הדלתות הנהדרות אשר לפתחה, מהווה את גולת-הכותרת של האתר. סמוך לקתדרלה מעבר מקורה עם חנויות יוקרתיות וממול נמצא מוזיאון הארכיאולוגיה, אשר שוכן במבנה עתיק ומכיל מוצגים מרתקים מתקופות שונות ובהם ממצאים מימי הפרעונים במצרים. באזור זה גם הספריה הגדולה ביותר באיטליה. וכמובן, אין לשכוח את האוניברסיטה ההיסטורית של בולוניה, גאוותם של הבולונזים, גם היא במתחם זה, שכן זוהי האוניברסיטה העתיקה ביותר באירופה (1088). הצבע השולט במרבית החזיתות והקירות החיצוניים של הבניינים הוא צבע אדמדם המאפיין את בּולוניה, כמו גם המעברים המקורים עם הקשתות לאורך הרחובות של מרכז העיר.

מן הצד השני של הקתדרלה מתבלט “בית-הנוטריונים“, מושבה ההיסטורי של גילדת הנוטריונים. מול הקתדרלה, נמצא ארמונו של המלך אנזו. הכניסה אל הארמון מן המאה ה-13, מכיכר נפּטון. לארמון חצר יוצאת-דופן וגרם מדרגות מלכותי.

שפתה המערבית של הכיכר נשלטת על-ידי בית העירייה. כאשר ניצבים מול המבנה, ניבט מגדל-שעון מחודד בחלקו השמאלי. מעל שער הכניסה גזוזטרה עם פיתוחים ועם פסל ארד מרשים של אחד האפיפיורים. בתחתית המבנה מעבר מקורה ומקושת. בפנים יהיה מעניין לראות את המסדרון עם המדרגות הרחבות שמטפסות  כלפי מעלה במתינות, כדי לאפשר עלייתם של סוסים לקומות העליונות.

הפונטנה במרכז כיכר נפטון,  היא מזרקת נפטון, הוקמה במאה ה-16 והיא אחת המזרקות היפות באיטליה. המים הנובעים בחן מתוך דדיהן של הסירנות המקיפות את נפטון, אל-הים, מסמלים את השפע המובטח לאזרחי העיר.

במרחק הליכה מהפּיאצה מאג’ורה, לכיוון דרום, שוכנת הפּיאצה קַאבוּר, כאן במתחם מקורה, מצויות חנויות היוקרה האליטיסטיות של צפון-איטליה: פראדה, גוצ’י, ארמאני, ורסצ’ה ודומיהם. חנויות הבוטיק המעוצבות שוכנות גם לאורך הרחובות הסמוכים לפּיאצה. למרבה הצער, המחירים המופיעים לצד המוצרים, נקובים ביורו אירופאי, ולא בשקלים, אבל תמיד אפשר ליהנות מהצצה, בחלונות-הראווה המעוצבים. מסעדת דיאנה המצויינת, נמצאת גם היא בטווח הליכה למוקדי העניין, במרכז העיר.  ממש בשכנות, מסעדה מעולה נוספת: מסעדת פרנקו-רוסי.

אתרים חשובים נוספים בבּולוניה, המצדיקים ביקור:

שני המגדלים הנטויים בכניסה לפיאצה רַאוֶוניָה, אחד גובהו כמעט מאה מ’, והשני מחצית מגובה זה, ממחשים את הרהב של משפחות האצולה מימי-הביניים, עת שימשו כמגדלי-תצפית גרנדיוזיים. שני המגדלים ממוקמים במרחק הליכה קצר מהקתדרלה וממזרקת נפּטון. תנאי הקרקע וחישובים מוטעים גרמו לנטיית קדקודי המגדלים. אל רום המגדל הראשון ניתן לטפס באמצעות 498 מדרגות כדי לערוך תצפית מעניינת על העיר. לא הרחק מהמגדלים כדאי לסור אל “כיכר הסוחרים“.

גלריית האמנות הלאומית המחולקת לשלושה אגפים. הגלריה מצטיינת באוסף תמונות של ציירים בני אמיליה מן המאות ה-14 ועד ה-18 בנוסף ליצירות של אמנים אחרים ובהם רפאל ופדריקו בארוצ’י. מכיוון שבבולוניה מספר מוזיאונים חשובים, ניתן לרכוש כרטיס המאפשר כניסה לכל המוזיאונים העירוניים במשך יום שלם, במחיר של  8,00 €.

כנסיית סן-פרנצ’סקו בפיאצה עם אותו שם, נבנתה על-ידי מסדר הפרנסיסקנים במאה ה-13 ונהרסה במלחמת-העולם-השנייה. היא שוחזרה מספר שנים מאוחר יותר וכיום היא אחת הכנסיות היפות במחוז אמיליה-רומניה.

קומפלקס המנזרים והכנסיות של סנטו-סטפנו. בכל יום א’ השני של כל חודש נערך בפּיאצה סנטו-סטפנו שוק-עתיקות ססגוני. ולבסוף, כנסיית ג’יאקומו בפּיאצה רוסיני, עם אכסדרה בסגנון רנסנס וקישוטי בארוק.

במתחם הגטו העתיק של בּולוניה, בויה וולדוניקה נמצא המוזיאון לתולדות היהודים. הגטו ממוקם צפונית לשני המגדלים הנטויים.

מרחקי נסיעה מהעיר בּולוניה

מרחקי נסיעה מהעיר בּולוניה

יעדים קרובים לבּולוניה

אימולה – 40 ק”מ

מודנה – 43 ק”מ

פררָה – 61 ק”מ

פּארמה – 103 ק”מ

פירנצה – 116 ק”מ

ונציה – 156 ק”מ

יעדים רחוקים מבּולוניה

מילאנו – 218 ק”מ

גנואה – 308 ק”מ

טורינו – 338 ק”מ

לובּליאנה – 379 ק”מ

רומא – 397 ק”מ

נאפּולי – 587 ק”מ

ניתן לשתף את המאמר