שמפיין-ארדן

יין השמפּניה נחשב ליין יוקרתי במיוחד, או “ליין-המלכים ומלך היינות” כפי שהצרפתים מכנים אותו. השמפּניה המוכרת נולדה בכרמים של מחוז שמפּיין. הכרמים והיקבים שוכנים בלב אזור ירוק, עשיר ביערות-עד ובאגמים יפים. במחוז שמפּיין גם ערים היסטוריות מרשימות ובהן בולטות ריימס, עם הקתדרלה המפורסמת שלה, וטרואה, העיר בה פעל רש”י, פרשן המקרא המהולל.

שם המחוז במקור הרומי הוא קמפּניה (ארץ המישורים). השם הוסב בצרפתית לשמפּיין. חבל ‘שמפּיין ארדן’ של ימינו משתרע על-פני 25,605 קמ”ר, והוא ממוקם בחלקה הצפוני של צרפת, גובל בבלגיה מצפון, ב’אלזס לוריין‘ ממזרח, ב’בורגונדי‘ מדרום ובאזור פריז וחבל ‘פּיקרדי‘ ממערב. ‘שמפּיין’ ו’אַרְדֵן’ הם שני אזורים שחוברו יחדיו והם מחולקים לארבע נפות, שוות פחות או יותר בגודלן: ‘אַרְדֵן‘, ‘מַארְן‘, ‘אוֹבּ‘, ו’הוֹט מַארְן. בעקבות רפורמה אדמינסטרטיבית, אוחד החבל בשנת 2016 עם אלזס ולוריין. האזור כולו נקרא כעת Grand Est. עבור תושבי מזרח צרפת, ההתייחסות לחבלי הארץ נותרה על-פי החלוקה המסורתית.

‘ארדן’ היא הנפה הצפונית ביותר. אזור הארדנים מתפרש ברובו בתוך תחומיה של בלגיה וחלקו הצרפתי, לאורכם של עמקי המז והאיין, התפרסם בעיקר בשל המלחמות הרבות שהתנהלו במהלך ההיסטוריה על אדמותיו. כמו בגליל שלנו, גם כאן מתבלטת “אצבע הארדן”, מעין שלוחה צפונית של המחוז. הארדנים מיוערים מאוד וזרועים בנופים טרשיים. אחד משבילי ההליכה המלהיבים של צרפת (GR12) עובר כאן ובין היתר חולף על-פני הישוב Monthermé. מעט מערבה, בדרך לישוב רוקרוא שוכן אגם יפה במיוחד: Le lac des Vieilles Forgesבמורד אפיק המז, ממוקמת בירת המחוז, שרלוויל מזייהובה כיכר הדוכסים הנהדרת ומוזיאון לכבודו של המשורר המקומי המוערך: ארתור רימבו. אחת לשנתיים נערך בעיר פסטיבל המריונטות הבינלאומי, הנחשב למוביל בתחומו. הפסטיבל הבא ייערך כאן בתאריכים 24-16 בספטמבר 2023העיר השניה בחשיבותה בארדנים הצרפתיים היא סֵדַן. המבצר המונומנטלי של העיר הוא מהגדולים מסוגו, באירופה של ימי-הביניים. מחיר כניסה למבצר 6,90 €. גם כנסיית סן-שארל ליד כיכר Carnot, מצדיקה ביקור קצר.

מספר ישובים קטנים ופסטורליים משובצים בין שני העמקים, באזור של יערות ונחלים. שני הידועים שבהם הם סִינְיִי ל’אבֵּיי ו-Wasigny. שבילי הליכה ושבילים לרוכבי אופניים עומדים לרשות המטיילים. בחודשי האביב המאוחרים, זהו אתר מרגוע משובח, מרוחק במידה מספקת מהיעדים התיירותיים ההומים. על נהר האיין עצמו, מערבה לעיירה Rethel, כדאי לסור אל הישוב אספלד כדי לבקר בכנסייה מן המאה ה-17.

ריימס היא העיר הגדולה והחשובה בחבל שמפיין והיא שוכנת בצפונה של נפת מארן, על צומת הדרכים המרכזי, בין פריז לפרנקפורט ובין תעלת לה-מאנש לשוויץ. קתדרלת נוטר-דם – ובמיוחד החזית שלה – היא בלא-ספק יצירה ארכיטקטונית יוצאת דופן. הקתדרלה הגותית שנבנתה במאה ה-13 שימשה במהלך מאות שנים כמקום הכתרתם של מלכי צרפת. אולם התפילה המרכזי נחשב למושלם מבחינת התכנון שלו וגם הוויטראז’ים מעוררים התפעלות וכמובן אין להחמיץ את פסל המלאך המחייך. במרחק הליכה מן הקתדרלה נמצא מעונו לשעבר של הארכיבישוף: ארמון טו, בו מרוכזים הפסלים וחלק מהאוצרות של הקתדרלה. אתרים נוספים בריימס: הבזיליקה של סן-רמי והמוזיאון העירוני.

למרות מרכזיותה של ריימס, דווקא אפּרניי הקטנה יחסית, היא בירתה של שמפיין. העיר טובלת בתוך ים של כרמים והיא מייצגת את המחוז בגאון כיצרנית שמפניה מובילה. ניתן לבקר בעיר בעשרות יקבים, אשר ברובם נערכים סיורים מודרכים המלווים כמובן במסכת של טעימות. להלן מספר מרכזי-שמפניה הראויים לביקור: Perrier-JouëtFeuillatteEllnerמזרחית לאפרני, לגדתו של נהר המארן, שוכנת העיר שאלון-און-שמפיין, ובה מספר קתדרלות וכנסיות יפהפיות. אחת מכנסיות אלו: נוטר-דם און-וו, אף זכתה להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו. בפרוורים המזרחיים של הישוב כדאי לערוך סיור בקתדרלה נוספת, היא הבזליקה נוטר-דם דה ל’אפין. דרומית לכביש N4, בחלק בו הוא מחבר בין שני הישובים ויטרי-לה-פרנסואה וסנט-דיזייה מצוי אחד האגמים המלאכותיים הגדולים של אירופה: Der-Chantecoq. האגם מאפשר את כל סוגי השייט והגלישה וקיימת לגדותיו תשתית מפותחת לעידוד ספורט המים.

טרואה, או טרויש בלשון אשכנז, היא העיר הבולטת בנפת ‘אוב’ והיפה שבערי ‘שמפּיין ארדן’. הסמטאות הצרות, הבתים הישנים, האווירה הקסומה ונהר הסן שחוצה את הישוב המופלא בדרכו לפריז ואחר-כך לרואן שבחבל נורמנדי, הופכים את המקום הייחודי הזה לתחנה בלתי-נשכחת עבור המבקרים בה. כמו ישובים נוספים בצפון-מזרח צרפת, גם פה בנויות כנסיות לתפארת ומבנים היסטוריים רבי-רושם, אך טרואה מציגה בנוסף לכך מספר מוזיאונים מצוינים. המוזיאון לאמנות מודרנית, לדוגמא, הוא אחד המוזיאונים המעניינים מסוגו.

רבי שלמה יצחקי, הוא רש”י, נולד בטרואה בשנת 1040. הוא רכש את השכלתו התורנית בקהילות אשכנז ולאחר שחזר והשתקע בעירו טרויש – כפי שכינו אותה אז היהודים – עסק לפרנסתו, מלבד בענייני רוח ותורה, גם בבציר ובמסחר ביין. הקהילה היהודית המצומצמת, שעיקר תהילתה באה לה מתקופת ימי-הביניים, התרכזה ברובע ‘סנט פלובּר’. לאחרונה הוקם ברובע בית כנסת קטן לכבודו של החכם היהודי. גם נכדו של רש”י, רבנו תם, חי בטרואה. ממזרח לטרואה נמצא הפארק של Forêt d’Orient ובו שני אגמים ויערות. הפארק מהווה תחנה חשובה בדרכן של הציפורים הנודדות והוא ידוע כאחד מהמקומות החביבים על צפרים בצפון צרפת. בכל סתיו חולפים על-פני הפארק ומקננים בו, רבבות של עגורים.

מן העבר השני של הכביש המהיר A5, שוכן הישוב בר-סיר-סן. זהו עוד מרכז מוביל לייצור ומכירת שמפניה ויין. הצייר הנודע אוגוסט רנואר, התגורר ויצר בעיירה הסמוכה סֶל סִיר אוּרְס במשך שנים ארוכות. מכאן ועד לעיר טרואה שרועים בפסטורליה, עמקי הנחלים הזורמים בשטחה של ‘אוב’, והטיול בחבל ארץ זה, בין כפרים קטנים הבנויים מבתי-אבן ישנים ובין שדות פוריים, הוא מטיולי הטבע המשובבים שיש לשמפיין להציע. אפשר גם לצאת מכאן בנסיעה למסלול אותו טוותה לשכת-התיירות המקומית והוא משווק כ”דרך השמפניה”. המסלול עולה צפונה בכביש המחוזי D4 עד לישוב קוֹלוֹמְבּ לֶה סֶק ומשם יורד בחזרה דרומה על כביש D70. בדרך פזורים כמובן אינספור מרתפי-יין ועושה רושם שהרשויות השקיעו מאמץ רב כדי שהתיירים יושקו בסוגי השמפניה השונים, ואף יקנו בקבוקים לדרך. חלק מהפונדקים המקומיים הפכו לנקודות-טעימה רשמיות וניתן לזהות אותן על-פי השלט: “Ambassadeur“.

הנפה של ‘הוט מארן’ ממוקמת בחלק הדרום מזרחי של חבל ‘שמפּיין ארדן’. במרחק 30 ק”מ מסנט דִיזְייה, בישוב הציורי Joinville, מומלץ לסייר בארמון הרנסנס מן המאה ה-16 ובעיקר בגן הנפלא הצמוד אליו. מחיר כניסה לאתר: 4 €. לצעירים שטרם מלאו להם 18 שנה, הכניסה חינם. עיר המחוז של ‘הוט מארן’ היא שומון. לעיר רובע עתיק שנשמר מאז ימי הביניים, עם בזיליקה גותית מן המאה ה-13. בעיבורי העיר מתוח גשר-דרכים מעורר התפעמות המתנשא לגובה של 50 מ’ מעל העמק אשר שימש במקור כתוואי למסילת-הרכבת המובילה לבזל שבשוויץ.

הלאה מכאן, בחזרה לכיוון ‘אובּ’, שוכן הישוב המזוהה עם הגנרל והנשיא שרל דה-גול. מדובר בעיירה קולומבה לה דז-אגליז. לכאן גלה הגנרל בעתות משבר. זאת הייתה ה”שדה-בוקר” שלו וכאן הוא גם נקבר.

העיר לנגר  והאזור העוטף אותה, מהווים פיסה נכבדת של יופי משובב. לנגר היא  עיר הולדתו של הפילוסוף והסופר, דניס דידרו. חלקה המבוצר של לנגר מוקף בחומה אדירה המעוטרת בשבעה שערים ובשנים-עשר מגדלי שמירה. בתוך החומות ארבעה רבעים ושפע של אתרים עתיקים יוצאי דופן.

ניתן לשתף את המאמר