בית בראון ורובינסקי

בית בראון ורובינסקי – שדרות רוטשילד 82, פינת מזא”ה 44.

זה מול זה, על הצומת של רחוב מזא”ה עם שדרות רוטשילד, עומדים שניים מהבניינים הבולטים, שנבנו בתל-אביב של שנות ה-30. שניהם נבנו בסגנון הבינלאומי: ‘בית אנגל‘ של זאב רכטר, והבניין הזה של יוסף ברלין. כפי שעשה אדריכל מוביל נוסף באותה תקופה, יהודה מגידוביץ’, אשר צירף את בנו לעבוד איתו, כך גם יוסף ברלין הפך את בנו זאב לשותף במשרד שלו. ברלין אף שינה את שם המשרד לכבוד בנו: ‘י. וז. ברלין ארכיטקטים’. שניהם אם כך, האב והבן, חתומים על תכנון ‘בית בראון ורובינסקי’ שנבנה בשנת 1932. על השלט שהציבה העירייה בחזית הבניין נרשם: “בניין זה הוא דוגמא יוצאת דופן לעוצמה אקספרסיבית של ביטוי אדריכלי, תוך שימוש במוטיבים המינימלסטים של הסגנון הבינלאומי. חדר המדרגות ממוקם בדיוק על הציר המרכזי שהוא גם פינת המבנה.” 

פנחס בראון ויוסף רובינסקי הם היזמים שחברו כדי להקים את בניין המגורים הפינתי. מעט מאד ידוע על שני הברנשים שהפכו לבעלי הבית של ‘בית בראון ורובינסקי’. בסוף שנות ה-30 התיישבה באחת מדירות המבנה משפחת קרסיק. הרב אליעזר קרסיק מונה לרב קהילת חב”ד בתל-אביב בשנת 1936 והפך לאחת הדמויות המשפיעות בתנועת חב”ד. הוא העביר חלק ניכר מהפעילות לדירתו ששימשה כמוקד משיכה לאנשי התנועה ובכך נעשה הבניין למזוהה עם הארגון החרדי במשך עשרות שנים, וזאת גם מכיוון שבתו של קרסיק, דבורה, נישאה לרב משה אשכנזי, אשר היה ממשיך דרכו של החותן שלו. בני הזוג דבורה ומשה המשיכו להתגורר באותה דירה. באתר האינטרנט של חב”ד נרשם על הבית: “קרוב לשבעים שנה פיכו חיים חסידיים בבית העתיק הזה שהיה תל-פיות לקהילת חסידי חב”ד בתל-אביב.”

בסרטון זה שצולם בצומת הרחובות רוטשילד ומזא”ה, ניתן לראות גם את בית בראון ורובינסקי.

בסרטון זה שצולם בצומת הרחובות רוטשילד ומזא”ה, ניתן לראות גם את בית בראון ורובינסקי.

לפרנסתו עסק אליעזר קרסיק במשלוח חבילות לפולין ולרוסיה. מפעם לפעם פורסמו מודעות בעיתונות. כך למשל בשנת 1943: “מקבל הזמנות למשלוח חבילות לרוסיה מהאימפריה הבריטית ממינים שונים, עם תשלום המכס במחירים נוחים. הרב קרסיק. רוטשילד 82.” או בינואר 1946: “המעוניינים לשלוח מצות לפולין ולרוסיה יזדרזו מיד להכנס לרב קרסיק.”

יום לאחר שנפטר אליעזר קרסיק, באפריל 1960, נכתב עליו בעיתון ‘שערים’, ביטאונה של מפלגת ‘אגודת ישראל’: “הרב חיים אליעזר קרסיק מחשובי חסידי חב”ד בישראל נפטר בביתו בשבת באופן פתאומי מהתקפת לב. הלויתו תצא היום בשעה 10 מביתו בת”א, שד’ רוטשילד 82. הרב המנוח למד בישיבת תומכי תמימים בליובוויטש ונודע שם כמצטיין וכלמדן גדול. היה עד יומו האחרון רב בית-הכנסת המרכזי לחסידי חב”ד ברחוב נחלת-בנימין.”

קיים בית נוסף באזור שדרות רוטשילד, הנושא את השם רובינסקי. זה הבית ברחוב הגלבוע 1 והוא רשום על שמו של רובינסקי אחר – אליעזר רובינסקי.

ניתן לשתף את המאמר