בית בעלקעס

בית בעלקעס – רחוב בן-יהודה 12, פינת אידלסון 11. 

 ספק גדול אם כאשר רכש יעקב משה בעלקעס את המגרש, בשנת 1923, הוא יכול היה לדמיין לעצמו, שכעבור 100 שנה יעמדו במקום משרדיו של מלון בוטיק. המגרש שנמצא כ-150 מ’ בלבד מבית הקברות הישן ברחוב טרומלפדור, לא נועד מראשיתו לשמש כמקום עליו ייבנה בית מגורים. בעלקעס קיבל אישור לבנות צריף שיהווה מחסן לחומרי בניה.

במאי 1925 האיש מקבל מכתב נזיפה מאדריכל העיר (באותן שנים עדיין השתמשו במילה ‘ארדיכל’ עבור אדריכל, ועדיין פנו לאנשים בנימוס, בגוף שלישי): “הנדון: הקמת צריף לדירה. א.נ, הננו מתכבדים בזה להעיר את תשומת לבו שהרשיון לצריף על מגרשו, נתן לו רק לשם החזקת חמרי בנין ובתנאי מפורש שלא ישתמשו בו בשביל דירה. לפי צורת הצריף, אפשר להגיד שהוא מכין את הצריף בשביל דירה (הכנסת חלונות, רצפה וכו’).

בסופו של דבר מר בעלקעס מקבל רשיון לבנות בית מגורים יציב בן שתי קומות, על-פי תכניות שאושרו בעיריה, ובתמורה הוא מתחייב לפרק את הצריף הארעי. מעט מאד ידוע על יעקב משה בעלקעס. במסמכים הרשמיים הוא מופיע כבעלקעס, במכתבים שנשלחים אליו כבלקיס, והוא עצמו חותם בשם בלקס. כך או כך כבר בשנת 1931 הוא מכר את הבית ובאוקטובר 1934 הוא נפטר.

הבעלים החדש של ‘בית בעלקעס’ היה מאיר דורוצ’ינסקי, והוא זה שניהל את המקום עד קום המדינה. לא מעט בתי עסק ומשרדים שכנו בבית, ובהם בין היתר המספרה של גברת דורה קרמר-גורביץ שזכתה לסיוע בקבלת הרשיונות מהתאחדות עולי גרמניה. אבל את חותמו ההיסטורי על הבניין הותיר המשרד המרכזי של התזמורת הארץ-ישראלית. הנה, מתוך כתבה בעתון ‘דבר’ מנובמבר 1936: “לאחר שגדול המנצחים ארטורו טוסקניני העמיד עצמו לרשות ברוניסלב הוברמן והתזמורת הארץ-ישראלית לשם עריכת הקונצרטים הראשונים לעונת תרצ”ז, נקבעו תאריכי הקונצרטים אשר יתקיימו בניצוח טוסקניני. ההרשמה במשרד המרכזי של התזמורת הארץ ישראלית, רחוב בן-יהודה 12, טלפון 3499.”

החל משנת 1940 פעל במבנה בית העסק לעיצוב והכנת שלטים ‘ססגון’. כאן הוכנו רבים משלטי החוצות שמוקמו באזור בן-יהודה ורחוב הירקון, ועד סוף שנות ה-90 כמעט כל השלטים שהוצבו בסוכנויות הנסיעות ובמשרדי חברות התעופה, אשר התרכזו באזור זה של העיר, היו פרי עמלם של עובדי ‘ססגון’. כך הם נהגו לפרסם עצמם בשנות ה-40: “אתה צריך שלט! רצונך בפרסום יפה! דע לך שהשלטים הכי מודרניים תקבל אצל צייר השלטים ססגון. רח’ בן-יהודה 12.”

כאמור, כיום יושבים במקום משרדיה של רשת מלונות הבוטיק ‘בראון’. המבנה נמצא 5 דקות הליכה מחוף הים.

בית בעלקעס
ניתן לשתף את המאמר